Unit 8 – Vegetables Kids English Lesson

Unit8-vegetables

Unit 8: Vegetables


Objectives:

  • This lesson will teach children how to shop for things in English.
  • The lesson will build vocabulary on vegetables.
  • This kids English lesson teaches the use of ‘How much’ to ask about the prices of things.
  • It also introduces measurements in kilograms.
  • Students will learn the difference between ‘How much’ for uncountable nouns and ‘How many’ for countable nouns.

Main Lesson Materials & Study Steps

vegetables video lesson

1st –This cartoon animated video features a short dialogue, followed by vocabulary and sentence breakdown. It is essential for introducing the words, phrases, grammar, spelling and sentences of the lesson in context. Watch repeatedly to master the content. The video plays on any device.

vegetables game

2nd – Then the student plays this fun game after watching the video, to practice the contents of the lesson. The student’s score is recorded in the Learning Management System (LMS). This game can only be played on a PC, not mobile devices.

vegetables test

3rd – Finally the learner takes this test of the unit. The score of this test is captured in the LMS and gives educators an idea of how well their learner is doing. The test opens on any device – mobile & PC.


Worksheets for the Unit

The worksheets below are useful for offline and classroom activities. These printable exercises directly correlate with the above lesson 'Vegetables'. Every worksheet comes with an answer sheet on the second page for educators.

Already a Member?

Not a member yet?


Lesson Story:

Freddie and Lisa are accompanying Mom to a fruit and vegetable market. They ask for prices and buy different vegetables to take home. A struggle over who carries the shopping bag arises between Freddie and Lisa.

Vocabulary:

tomatoes, carrot, broccoli, lettuce, potato, mushroom, tomato, cabbage, cucumber, onion, chili pepper, garlic, eggplant, kilogram, dollar, Euro

Key Sentences/Grammar

  • How much are the carrots?
  • They are two dollars a kilo.
  • How much are the tomatoes?

 How much - with uncountable nouns

  • How much water?
  • How much milk?
  • How much bread?

How many- with countable nouns

  • How many tomatoes?
  • How many onions?

This lesson is part of the Level 2 English course.

Download Level 2 Course Manual

Related posts